Czym zajmuje się chirurgia naczyniowa

Co to jest test wysiłkowy?

Wszelkie zaburzenia ze strony układu sercowego można dokładnie zdiagnozować wykorzystując do tego celu elektrokardiografię oraz badanie urządzeniem Holter. Jednak istnieją sytuacje, w których to niezbędne jest poszerzenie diagnostyki o kolejne bardziej precyzyjne badania.

Jednym z nich jest test wysiłkowy, który jak sama nazwa wskazuje jest badaniem pracy serca w trakcie wysiłku fizycznego. Zatem mamy do czynienia z trzema zasadniczymi rodzajami badania elektrokardiograficznego.

W pierwszej kolejności w trakcie spoczynku, następnie podczas normalnej aktywności fizycznej, aż wreszcie przy wzmożonej aktywności. Elektrokardiologiczny test wysiłkowy jest badaniem, które polega na zarejestrowaniu zmian zapisu w zależności od zwiększającego się wysiłku fizycznego.

Zarówno w stanach chorobowych, ale także u zdrowych osób. W patologicznych zmianach dochodzi zatem do ograniczenia dostarczania tlenu do mięśnia sercowego, co określa się mianem krytycznego poziomu obciążenia wysiłkiem.

W takiej sytuacji lekarz może odczytać na zapisie cechy świadczące o niedokrwieniu. Jest to bardzo ważna metoda, która pozwala na sprawdzenie ewentualnych zmian wieńcowych, jak również weryfikowanie skuteczności prowadzonego leczenia.

Warto zwrócić uwagę, że w trakcie badania nieustannie monitoruje się zapis EKG, ciśnienie tętnicze krwi oraz natężenie wysiłku fizycznego. Dzięki temu badanie jest bezpieczne i daje bardzo dobre wyniki, również jako doskonała metoda rehabilitacji osób po przebytych chorobach układu krążenia.

.